Új műszerek segítik a szőlészeti-borászati kutatást

Utolsó módosítás: 2020. július 09.

Az Eszterházy Károly Egyetemen futó pályázatok keretében két új analitikai nagyműszert tudott vásárolni az intézmény, melyek nagyban hozzájárulnak a KFK-ban folyó kutatások magasabb szintre emelésében.

Az egyik készülék egy folyadékkromatográfhoz kapcsolt kvadrupól-repülési idő tömegspektrométer (Agilent 6546 LC-QTOF), mely egy, elsősorban a kis molekulatömegű szerves vegyületek mennyiségi meghatározására és szerkezetvizsgálatára optimalizált készülék, ezáltal kiválóan alkalmas anyagcserefolyamatok vizsgálatára (metabolomika) olyan biológiai folyamatokban, mint a szőlő érése, a bor erjedése, vagy a szőlő egyes megbetegedései, ezáltal nagyban hozzájárul ezen folyamatok feltárásában és megértésében.

A meglévő gázkromatográfiás műszerpark pedig kiegészült egy többcélú mintaelőkészítő és mintabeviteli robottal (GERSTEL MPS), mely számos extrakciós (a vegyületek mintából való kinyerését célzó) módszer automatizált megvalósítását teszi lehetővé, továbbá olyan mintaelőkészítő módszereket is, melyekre eddig nem volt lehetőségünk. Ily módon nagy segítséget nyújt a borok aromaprofiljának meghatározásában, valamint annak kialakulásának megértésében.

Hír: Lovas Miklós
Fotó: Balogh Tibor

A beszerzések az alábbi projektekből valósultak meg:

GINOP-2.3.2-15-2016-00061 Szőlő-bor kutatás-fejlesztési kiválósági központ létrehozása

EFOP-3.6.1-16-2016-00001 Kutatási kapacitások és szolgáltatások komplex fejlesztése az Eszterházy Károly Egyetemen

EFOP-4.2.1-16-2017-00012 Az Eszterházy Károly Egyetem infrastrukturális fejlesztése