Líceum és Universitas

Utolsó módosítás: 2017. szeptember 01.

Megjelent DVD-n az egri felsőoktatás történetét bemutató film. Az Esterhazyanum Kutatócsoport és a Líceum Televízió közös munkája az egyetem gondolatának megfogalmazásától a megvalósulásáig kalauzolja a nézőt.

Az egri Líceum Televízió izgalmas kalandra invitálja a nézőket az Eszterházy Károly Főiskola egyetemmé válása alkalmából készített hatrészes filmsorozatával. Az Esterhazyanum Kutatócsoport közreműködésével az adott téma szakértői és Jónás Zoltán szerkesztő-riporter az egri egyetem gondolatának megfogalmazásától a megvalósulásáig kalauzolják a nézőket és mutatnak rá az unikális helyi értékekre. A középpontban az egri Líceum épülete áll, amelyet még gróf Eszterházy Károly egri püspök építtetett fel, kifejezetten egyetemi képzés céljából – hazánkban elsőként – a 18. század második felében. Közelebbről is megismerjük az épület csillagásztornyát, amelynek kivitelezését és műszereinek beszerzését a világhírű Hell Miksa csillagász felügyelte. Megismerjük az egyetemi ház freskókkal díszített nagytermeit is, amelyek művészi kivitelezésükkel és vizuális szimbolikájukkal gyakorolnak hatást ma is a látogatóikra. Bemutatják az oktatás hátteréül szolgáló, több mint 60.000 kötetből álló barokk könyvtárnak és az ezzel szorosan együttműködött nyomdának a művelődésben betöltött szerepét is. A helyi értékeken túl az egri egyházmegye főpapjainak az oktatásra gyakorolt hatása kap kiemelt figyelmet, különösen pedig a bölcseleti, teológiai, jogi és orvosi képzés kiépítése, azok működtetése. Az egri Líceum épületében az oktatás az elmúlt évszázadokon át - eltérő formában és szinten -, de folyamatosan megmaradt. Éppen ezért figyelmet kapnak az „egyéb líceumi iskolák" (Magyarország első magyar nyelvű tanítóképzője, a fiú felső kereskedelmi iskola, az egri rajziskola, a tanárképző főiskola) izgalmas, fordulatokkal bővelkedő története. A kultúrtörténeti utazás során megismerhetjük az intézmény tanárképzésben betöltött szerepét, s az alapító püspök megvalósult 250 éves álmát, az egyetemmé válás körülményeit.

Tartalom:
I. rész: EGRI PÜSPÖKÖK AZ OKTATÁSÉRT A XVIII. SZÁZADBAN - Az egyetemalapítás kezdetei Európában és Magyarországon
II. rész: ESZTERHÁZY KÁROLY ÉS AZ EGRI LÍCEUM - Magyarország első egyetemi képzés céljából tervezett épülete
III. rész: AZ EGRI LÍCEUMI ISKOLÁK ÉS HÁTTÉRINTÉZMÉNYEI A XIX. SZÁZADI EGERBEN - Könyvtár és nyomda az oktatás szolgálatában
IV. rész: EGYHÁZI ÉS VILÁGI OKTATÁS A XX. SZÁZADI EGERBEN - Az egri papnevelés kezdeteitől a II. világháború utáni egyetemalapítási kísérletig
V. rész: AZ EGRI TANÁRKÉPZÉS FEJLŐDÉSE 1949-TŐL NAPJAINKIG - Új lehetőségek és kihívások az egri főiskolán
VI. rész: AZ EGRI ESZTERHÁZY KÁROLY EGYETEM - Jövőkép az Eszterházy Károly Egyetemen

Össz. játékidő: 141 perc.
Angol és lengyel felirattal.
A műsor készítői:
Szerkesztő: Nagy Andor (Esterhazyanum)
Szerkesztő-riporter: Jónás Zoltán
Operatőr – vágó: Varga Ferenc