Elhunyt Dr. Csőke Lajos

Utolsó módosítás: 2019. július 26.

Szomorúan tudatjuk, hogy 2019. július 17-én elhunyt Dr. Csőke Lajos főiskolai tanár.

1964-ben szerzett matematika-ábrázoló geometria szakos középiskolai tanári oklevelet a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen. 1968-tól a főiskola Matematika Tanszékén tanársegédként, majd 1970-től adjunktusként dolgozott. 1972-ben a Tankönyvkiadó megbízásából társszerzője volt „A függvények és tanításuk az általános iskolában" című könyvnek, mely elnyerte a Könyvkiadó Főigazgatóságának nívódíját. 1973 szeptemberétől az egri Finomszerelvénygyár Számítóközpontjában dolgozott matematikusként. 1976-ban került az egri Alpári Gyula Közgazdasági Szakközépiskolába, ahol igazgatóhelyettesi beosztásban a számítástechnikai szakképzést irányította, és az Országos Pedagógiai Intézet számítástechnikai szakfelügyelője volt. 1986-90 között a Heves Megyei Pedagógiai Intézet számítástechnikai szaktanácsadójaként is dolgozott. 1986 áprilisában "summa cum laude" minősítéssel letette a doktori szigorlatot a KLTE Matematikai és Informatikai Intézetében. 1988-tól az EKTF Matematika Tanszékén dolgozott docensi beosztásban. A főiskola Információtechnológiai Tanszékének alapító tagja, 1993-tól tanszékvezető. 1995 novemberében a KLTE doktori tanácsa előtt PhD fokozatot szerzett. 1997-ben Garamhegyi Gáborral megírta a Nemzeti Tankönyvkiadó által gondozott, „A számítógép programozás logikai alapjai" című könyvet, ami elnyerte a Számítástechnika Tanárok Egyesületének "az év legjobb informatikai tankönyve" díját. Egészen nyugállományba vonulásáig vezette az Eszterházy Károly Főiskola Információtechnológia tanszékét. 1996 júniusában a Főiskolai Tanács javaslatára főiskolai tanárrá nevezték ki.

Alapítója és fő szervezője volt az International Conference on Applied Informatics nevű nemzetközi tudományos konferenciának, amit kétévente rendeznek Egerben, és számos nemzetközi kutató és neves tudós vett részt rajta az évek során. 2002-ben a Tarján-emlékérmet, és a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság kitüntetését kapta meg. 2008-ban az EKF Kiss Péter-díjjal ismerte el munkáját. Pályafutása során, és a nyugdíjba vonulását követően is jelentős szakmai tudásával és barátságával segítette a diákok, tanárok és közvetlen kollégái munkáját. Nyugdíjazása előtt megalapította a Tudomány Jövőjéért díjat, amelyhez 1 millió forintot adományozott. Ebből az összegből az Abacus Alapítvány minden évben egy fiatal kutatót támogat. Diákjai számos országos Szakmai tanulmányi versenyen és TDK konferencián nyertek neves díjakat. Folyamatosan képezte magát, soha nem hagyta abba a tanulást és az új dolgok megismerését. Pályája, oktatói és tudományos munkája, támogató tevékenysége példaértékű.

Fájdalommal búcsúzunk tőle, emlékét örökké őrizzük. Dr. Csőke Lajos főiskolai tanárt az egyetem saját halottjának tekinti.

Búcsúztatása 2019. július 26-án, pénteken 10 órától lesz a Hatvani temetőben.